UTP kusi maturzystów stypendiami na chińskiej uczelni

W czwartek Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy będzie przekonywał tegorocznych maturzystów, że warto wybrać właśnie ich uczelnię. W walce o studenta ma dodatkowy oręż - świeżo podpisaną umowę z uniwersytetem w chińskim Ningbo.

Umowa z Ningbo University obejmuje szkołę letnią i roczne studia. Pierwsze rozpoczną się już w czerwcu 2014 r.

- Nie będzie stricte związana ze studiowaniem, a z nauką chińskiego i poznawaniem tej odległej kultury - mówi Mieczysław Naparty, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Natomiast najprawdopodobniej już w październiku pierwsi studenci będą mieli szansę na wyjazd do Ningbo. Studenci otrzymają stypendia, które pokryją czesne i zakwaterowanie. - Stypendium nie rekompensuje tylko kosztów przelotów - tłumaczy Naparty.

We wschodnich Chinach studenci na stypendium będą mogli spędzić rok. Będą uczyć się w 5-milionowej miejscowości Ningbo, na założonym w 1986 r. uniwersytecie. Uczelnia ma pięć kampusów, a na 76 kierunkach kształci 25 tys. studentów, w tym prawie tysiąc osób zza granicy.

- Chińczycy nie dali nam górnego limitu przyjęć, także ciężko określić, ilu studentów wyjedzie - tłumaczy Naparty. - Na razie podpisaliśmy umowę, ale zapewne będziemy postępować w niej tak jak w przypadku innych wymian. Studenci muszą zaliczyć test z angielskiego, podczas rekrutacji weźmiemy pod uwagę też oceny z innych przedmiotów - dodaje.

Umowa podpisana przez uczelnie jest dwustronna, z tą różnicą, że za studia na UTP Chińczycy będą płacić.

Możliwość studiowania w Azji będzie kolejnym argumentem, który ma przekonać do aplikowania na UTP tegorocznych maturzystów. Już dziś wezmą udział w drzwiach otwartych na największej uczelni technicznej w regionie. - Jest niż demograficzny i nawet jeżeli jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że studia techniczne są szeroko promowane, to musimy pokazać, że warto związać się z naszą uczelnią - mówi Janusz Prusiński, prorektor UTP ds. dydaktycznych i studenckich.

O tym, że na wykładach z kierunków technicznych nie musi wiać nudą, będą przekonywać maturzystów naukowcy z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Zaprezentują m.in. roboty. Prezentację "Termowizja to nie czary" zaprezentuje natomiast Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a nowy kierunek, nanobioinżynierię, przedstawi Wydział Rolnictwa i Biotechnologii. Wszystkie wydziały będą miały swoje stoiska, przy których informacji udzielać będą pracownicy i studenci. - Przygotowaliśmy także atrakcje specjalne, m.in. pokaz tresury psa, który pracuje z dziećmi i osobami starszymi - tłumaczy Prusiński.

Drzwi otwarte na UTP rozpoczną w czwartek o godz. 10 w auli Auditorium Novum przy ul. Kaliskiego 7. Będzie to pierwsze spotkanie informacyjne dla studentów. - Będą także kolejne, skierowane do uczniów, którzy kończą w tym roku technika, a także kampania promująca nabór na studia drugiego stopnia. Będziemy ją prowadzili nie tylko w kujawsko-pomorskim, ale także w wielkopolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim - informuje Prusiński.

Więcej o:
Copyright © Agora SA